Researcher ID

Researcher ID Nedir?

ResearcherID, Web of Science tarafından sağlanan ücretsiz bir araştırmacı kimlik numarasıdır. Web of Science, 2019 yılında araştırmacıların akran değerlendirmesi ve editörlük kapsamında gerçekleştirdiği işlemleri takip edip doğruladıkları bir platform olan Publons ile Clarivate Analytics ana şemsiyesi altında birleşmiştir.İsim yazımlarındaki farklılıklar, kurum değişiklikleri vb. nedenlerle tekilleştirilemeyen yayınlarınızı Researcher ID'niz ile ilişkilendirerek tek bir profil altında toplayabilirsiniz.

Researcher ID Neden Önemli?                                                                                                                                          

Bir araştırmacıya ait çalışmaların toplu olarak görüntülenebilmesi,
Bibliyometrik analizlerde doğru verilerin kullanılabilmesi,
Kurumlar açısından araştırmacılarının verimliliklerinin değerlendirilebilmesi,
Kuruma sağlanan katma değerin ortaya çıkarılabilmesi için önemlidir.


ResearcherID Alma İşleminde Standardı Sağlayabilmek İçin Akademisyen ve Araştırmacıların; Institution alanından Istanbul University - Cerrahpasa, Sub-organization/Departman alanından ise kendi İngilizce açık fakülte-bölüm adlarını seçmeleri gerekmektedir.

Researcher ID Nasıl Alınır?      
 
ÖNEMLİ NOT 1: Researcher ID'nizin ilgili sistemden verilebilmesi için kişinin Web Of Science (WoS)'ta en az bir yayınınızın olması ve bu yayınınızı hesap açtıktan sonra aşağıdaki belirtilen işlemi yaparak kendinize tanımlamanız gerekmektedir.


WoS' da hiçbir yayınınız yok ise Researcher ID'nizde oluşmayacaktır! Fakat bu şu anlama gelmemelidir, "yayınım yok, o zaman benim hesap açmama gerek de yok" gibi bir durum söz konusu değildir. Lütfen hesaplarınızı oluşturunuz, ilerleyen zamanlarda yayınlarınız olduğunda bu hesaplarınız mutlaka işinize yarayacaktır. 

ResearcherID'ler Publons Profiline taşınmıştır. Araştırmacılar tek bir ara yüzden hakemlik, editörlük, çalışmalarını ve yayınlarını takip edebilmektedirler. Web of Science, ResearcherID ve Publons hepsi Web of Science Group altındadır. 

1. ADIM: İlk defa ResearcherID alma işlemi   
    
Daha önce Publons profili veya ResearcherID'si olmayan bir araştırmacı buradan Publons Profiline kayıt olduktan sonra Web of Science'da var olan herhangi bir yayını "Claim on Publons-track citation" yaparak Publons'a ekler (Aşağıdaki ÖNEMLİ NOT 2 başlığı altındaki videoyu izleyiniz.). (Export kısmından- daha önce "add to ResearcherID I wrote this" olarak geçiyordu) Bu eklemenin ardından 2 gün sonra araştırmacının Publons hesabının sağ köşesinde "Web of Science ResearcherID" numarası görünecektir. "Web of Science ResearcherID" Web of Science, InCites, Converis, Publons ve diğer çözümler ile senkronizedir. 

  •  Yayın ekleme ile ilgili olarak diğer yöntemler için tıklayınız
  •  Hakem değerlendirmesi ekleme ve yöntemler için tıklayınız
  •  ResearcherID Publons Profiline aktarılması ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplar için tıklayınız
  •  Libguides sayfası için tıklayınız

2. ADIM: Daha önce ResearcherID hesabınız var ise bunu Publons'a nasıl taşıyabilirsiniz?

Lütfen videoyu izleyiniz. https://www.youtube.com/watch?v=bzH-bbS6AMs#action=share buradan girdiğinizde eğer Web of Science'da yayınınız var ise videodaki gibi otomatik olarak yayınlarınızı tarayacak ve publons hesabınıza aktaracaktır. Buradaki ID daha önceki aldığınız ID'dir ve artık buraya yayınlarınız taşınmış oldu. 

ÖNEMLİ NOT 2: Daha önce bir hesabınız var ve yayınınız da WOS'da mevcut olduğu halde otomatik olarak sistem yayınınızı bulmuyor ise lütfen aşağıdaki videoda belirtilenleri yapınız.


Bu işlem gerçekleştikten sonra Publons hesabınızın sol tarafta yer alan yayınlar kısmından ilgili yayınınızın aktarıldığını göreceksiniz. 

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra 2 iş günü sonrasında tekrar hesabınıza girdiğinizde ID'nizin oluştuğunu görebileceksiniz.