Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde CoronaVac Aşısı Sağlık Çalışanlarına Uygulanmaya Başlandı

Koronavirüse karşı geliştirilen CoronaVac aşısı ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Öğlen saatlerinde randevusu olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanları randevu saatlerinde aşılarını oldu. İlk aşı vurulan isimlerden biride Dekan Prof. Dr. M. Sait Gönen oldu. Gönen, tüm vatandaşları aşı olmaya davet etti.

-‘’MHRS Üzerinden Randevular Oluşturuluyor’’

Gelen aşılar, 2-8 derece arasında özel dolaplarda saklanırken, kişiye özel barkodlarla uygulanıyor. Aşı yaptırmak isteyen Sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Sistemi üzerinden (www.mhrs.gov.tr. veya mhrs mobil uygulaması üzerinden ) randevularını oluşturmaları gerekiyor. Sistem istenilen hastaneyi veya aile sağlığı merkezini de seçme olanağı sağlıyor.

Dekan Prof. Dr. M.Sait Gönen; Bu kötü günleri atlatabilmek için başlangıç günü ve tarihi bir gün. Tüm halkımızı aşılanmaya davet ediyorum. Biraz önce ben de randevu saatimde aşımı oldum. Fakültemizdeki aşı uygulamasını Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nın koordinatörlüğünde yürütüyoruz. Çalışanlarımıza randevu tarihlerinde sistematik bir şekilde aşılarını uygulayacağız. Ortalama günde 500-1000 sağlık çalışanımıza aşı uygulanacak.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker İnanç Balkan; Aylardır beklediğimiz aşılara nihayet kavuştuk. Salgının durması ancak kitle bağışıklığı ile mümkün. Bunun de en hızlı ve güvenli yolu yaygın aşılama. Bizler sağlık çalışanları olarak salgının ilk gününden beri en ön cephedeyiz. Yüzlerce arkadaşımız hastalandı, yoğun bakımda yattı, kimini kaybettik…

Çok zor günler yaşadık. Kısıtlamalar sayesinde bir kaç haftadır hem pandemi polikliniğine ayaktan başvurular hem hastaneye yatışlar ciddi olarak azaldı.Aşıların başlaması bir sevinç rüzgarı, bir şenlik atmosferi oluşturdu. Bir buçuk günde 945 çalışanımızı aşıladık. Ben de aşımı oldum. İnşallah iki hafta içinde sağlık çalışanlarının ilk doz aşılanması tamamlanmış olacak. Yarın dünden daha aydınlık.

Haber:Ceylan Çakmak