Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Çocukluk Çağı Kanserlerine Yönelik Farkındalık Projesi

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde çocukluk çağı kanserlerine karşı farkındalık yaratmak amacıyla  bir sosyal sorumluluk projesi düzenlendi. 

Çocukluk çağı kanserlerine karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kopuzlar Vakfı'nın katkılarıyla İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa , İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında ve İstanbul Valiliği'nin destekleriyle düzenlenen  'Farkındayım Çocuklar Sağlıklı Büyüsün' isimli sosyal sorumluluk projesinin açılış töreni gerçekleşti. Açılış törenine İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Kopuzlar Vakfı mensupları, birçok bürokrat ile birlikte üniversitemiz öğretim üyeleri ve hasta yakınları katıldı. 

Açılış töreni öncesinde katılımcılar Osman Bahri Turgut fotoğraf sergisi ve ' Çocukların Gözünden Kanser' resim sergisinin açılış kurdelesini keserek resimler hakkında bilgiler aldılar. ‘’BU PROJE İNSANLIĞA HİZMET PROJESİDİR’’

Programın açılış konuşmasını yapan Farkındayım Projesi Koordinatörü Neşe Kopuz’un ardından söz alan proje sahibi ve aynı zamanda Kopuzlar Vakfı Başkanı Ali Kemal Kopuz; Bu proje insanlığa hizmet  projesidir.Bu projenin devamlılığını ve aynı zamanda başka projelere vesile olmasını temenni ediyorum. Sağlıklı çocuklar ve sağlıklı bir toplum hepimizin önceliği. Dolayısıyla bu projeye destek olan tüm paydaş ve destekçilerimize teşekkür ediyorum."HEYECANI ÇOK NET HİSSETTİM"
Açılış töreninde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise "Böyle güzel bir çalışmanın içerisinde olmak ve bu toplantının arifesinde bulunmak bizler için çok önemliydi. Ben öncelikle herkesi saygı ve sevgimle selamlıyorum. Günümüz 21'inci yüzyıl becerileri ile donanmış çocukları yetiştirme çabası ile devam ediyor. Bir eğitim kurumu olarak özellikle bu çabalar içerisinde kurumsal işbirliklerini, kurumsal çalışmalar noktasında sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmayı çok önemsiyoruz. Günümüzün becerilerinden bir tanesi de takım çalışması içerisinde yer alabilmek. Bugün de konuşmalardan sonra bunun heyecanını çok net olarak hissettim. Konuşulan çocuk ise, çocuğun sağlığı ise İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü de tabi ki bu çalışmanın içerisinde olacaktır" dedi."HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPINCA ORTAYA BÖYLE BAŞARILI PROJELER ÇIKIYOR"                                              Herkes üzerine düşeni yaptığı zaman çok başarılı projelerin ortaya çıktığını belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, "Ben projenin öncelikle nasıl başladığının hikâyesini anlatayım. Ülkemizin gelişmesinin sivil toplum örgütleri ile nasıl başarılacağının bir hikâyesi bu. Bir ülkede sivil toplum örgütleri doğru işler yapar ise kamu bunu destekledikçe gelişmişlik ve yeniden medeniyetiminiz ayağa kalkması çok kolay olur. Herkes bana ne yapılacağını değil de ben ne yapabilirim diye düşünür ise esasında her şeyin üstesinden geleceğimizin bir nokta burası. Çünkü başta bu farkındalık projesinin koordinatörü Neşe Hanım olmak üzere, Kopuzlar Vakfı bu konu bizim değil onların önderliğinde bizleri harekete geçirerek ve bizlere bu heyecanı ileterek böyle bir projeyi başlatmamıza öncü oldu. Bu esasında şunu gösterir, herkes oturduğu yerden beklemeyecek. Ne yapabilirim diye, ne faydam olur diye herkes kendi üzerine düşeni yaptığı zaman böyle başarılı projeler ortaya çıkıyor" dedi. 
‘’EN FAZLA KANSER ARAŞTIRMASININ YAPILDIĞI YER CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’’

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ; ‘’Burası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi. Birçok kanser hastasının tedavi gördüğü hastanemizde Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile sürdürdüğümüz hasta okullarıyla ebeveynlere ve çocuklara ulaşıyoruz.  Bu proje , içerisinde üniversitemizin bir mensubunun fikri ile ortaya çıkmış ve bu kurumları bir araya getirmiş olduğu için ben öncelikle Neşe Kopuz'a çok teşekkür ediyorum.Ayrıca Kopuzlar Vakfı'na da bu projeye vermiş olduğu destek nedeniyle teşekkür ederim. İl sağlık müdürlüğü ve il milli eğitim müdürlüğümüzün destekleriyle toplumumuzu çocukluk kanserleri açısından bilgilendirmiş ve farkındalık oluşturmuş olacağız. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi en fazla kanser araştırmasının yapıldığı yer. Aslında her şeyi kurumlardan ve devletten beklememeliyiz. Amerika’da birçok üniversite bağışlarla ayakta duruyor. Kurumlara yapılan bağışlarıarttırmamız lazım.’ ‘dedi.Açılış konuşmalarının ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Hematoloji ve Onkoloji Anabilim Dalı’dan Prof. Dr. Tülin Tiraje Celkan, çocukluk çağı kanserlerinin ülkemizde ve dünyada görülme sıklığını ve çocukluk çağı kanserinin önlenmesine yönelik yapılan çalışmaları, Doç. Dr. Süheyla Koçak, çocukluk çağı kanserlerinde beslenmenin ve çevresel faktörlerin önemini, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burak Doğangün, hastaların ve ailelerin kanser teşhisi konması sonrasında yaşadıkları sorunları ve hastalığa nasıl yaklaşılması gerektiğini ,Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Hematoloji ve Onkoloji Anabilim Dalı’dan Doç. Dr. Suar Çakı Kılıç ise çocuklardaki kemik iliği nakli konusunda dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri içeren sunumlar gerçekleştirdiler.Haber-Fotograf: Ceylan Çakmak,Şule Cuyar,Salih Aktürk