Hemşirelik Haftası Düzenlenen Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nin organize ettiği Hemşirelik Haftası Etkinlikleri 14-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü ve Kardiyoloji Enstitüsü Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nün de destek verdiği organizasyonun açılış töreni, 14 Mayıs’ta İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.  Törene İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, , Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Buzlu, Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sait Mesut Doğan, akademisyenler ve hemşirelik öğrencileri katıldı. Programın açılış konuşması Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Selma Kaçar tarafından yapıldı.


-“Hemşirelerin Varlığı Hastalara ve Bizlere Güç Veriyor”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen törende yaptığı konuşmaya, tüm hemşirelerin ve hemşire adaylarının haftasını kutlayarak başladı. Prof. Dr. Gönen,  “Hemşirelik Fakültemize ismi verilen, Kırım Savaşı’nda gece karanlığında yaralı askerlerin arasında dolaşırken elinde hep lamba taşıdığı için “Lambalı Kadın” olarak bilinen hemşire Nightingale, modern hemşireliğin kurucusu olması bakımından önemli bir şahsiyettir. Kızları dünyaya geldiği esnada Avrupa turunda olan İngiliz çift William ve Frances Nightingale, kızlarına bulundukları şehrin adını, yani “Florence” ismini verdiler. Aristokratik bir sosyal çevrede sıradan biri olmak istemediğini, daha yararlı biri olmak istediğini hisseden Nightingale, insanlara yardım etmenin en doğru yolunun hemşire olmaktan geçtiğine karar verdi. Onun hayatından alınması gereken çok fazla ders var. En önemlileri çalıştığı her yerde radikal değişiklikler yapması, hijyenik şartları düzeltmesiyle birlikte kışladaki ölüm oranını %43’ten %2’ye düşürmesi ve aldığı matematik eğitimi ile tıp bilgisini birleştirerek, ortaya tıbbın gelişmesine yardımcı olacak istatistiki veriler çıkarmasıdır. ‘Uluslararası Hemşireler Günü’, adını tıp ve dünya tarihine altın harflerle yazdıran Nightingale’in doğum günü olması sebebiyle her yıl 12 Mayıs tarihinde kutlanmaktadır. Selimiye Kışlası’ndaki kulenin bir bölümü 1954`te müze olarak düzenlenmiş olup, Florence Nightingale’in eşyaları, fotoğrafları, elinden hiç eksik etmediği lambası, madalyaları ve Sultan Abdülmecid’in hediye ettiği bilezik o müzede sergilenmektedir. Hemşirelik mesleğine gönül verenlerin Nightingale’in hayatını okuyup araştırmalarını ve bu müzeyi ziyaret etmelerini tavsiye ederim. ” şeklinde konuştu.


Hemşire kelimesinin anlamına da değinen Prof. Dr. Sait Gönen, sadece bir hastabakıcı veya yardımcı değil kız kardeş anlamı da taşıdığının altını çizdi. Prof. Dr. Gönen, hemşirelerin hastalara tıbbi tedavinin yanı sıra manevi destek sunduğunu belirterek ‘Varlığınız hastalara ve bizlere güç veriyor.’ dedi ve tüm hemşirelere başarılı bir iş yaşamı dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

-“Hemşirelik Hem Zor Hem De Çok Kutsal Bir Meslektir”

Programa İÜC Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın’a vekâleten katıldığını ifade eden İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce konuşmasında,  Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın’ın selamlarını ileterek tüm hemşirelerin ve hemşirelik adaylarının haftalarını kutladı. Dünyada ve Türkiye’de kalifiye hemşire açığının söz konusu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Erol İnce, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nin bilgi birikimi ve güçlü akademik kadrosuyla bu açığın kapanmasına bir nebze katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Prof. Dr. Erol İnce, “Hemşirelik, diğer tüm mesleklere kıyasla daha fazla sabır, şefkat, özveri ve gönüllülük isteyen bir meslektir. Çünkü yardımcı olduğunuz insanlar sizlere ve doktorlarımıza canlarını emanet ediyorlar. Canı ve sağlığı tehlikede olan insanlara sadece tıbben yardımcı olmak yeterli gelmeyecektir. Bazen çalışma şartları güçleştiğinde bile, o hastaların moralini yüksek tutmaya çalışarak, bir kardeş gibi şefkat göstererek psikolojik destek de vermeniz gerektiği durumlar olacaktır. Bu yüzden seçtiğiniz meslek zor olduğu kadar kutsaldır da. Hepinizi gönülden takdir ediyor, meslek hayatınızda başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu tür etkinliklerin hemşirelik mesleğine dikkat çekilmesi ve öğrencilere ve çalışan hemşirelere motivasyon olması açısından önemsenmesi gerektiğine de vurgu yapan Prof. Dr. Erol İnce, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.


-“Sağlıkta Hizmetin Kalitesi, Eğitimin Kalitesinden Ayrı Düşünülemez”

Etkinlikte konuşan Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Buzlu, günümüzde hemşirelik uygulamalarının istenen düzeyde gerçekleştirilemeyişinin altında yatan sebeplere değinerek, hemşirelerin sağlık kurumlarına dağılımından, istihdamından ve çalışma koşullarından kaynaklanan sorunlara çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hemşirelerin aşırı çalıştırılmasının ve işgücünü azaltan sorunların çözümsüz kalmasının, fiziksel ve psikolojik stres sonucunda işten ayrılan hemşire sayısının artması ile sonuçlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Sevim Buzlu, yapılması gerekenler konusunda fikirlerini paylaştı.


Prof. Dr. Buzlu, “Ülke genelinde; sağlık bakımının bir ekip işi olduğu bilinciyle, sağlık ile ilgili mesleklerde ne kadar insan gücüne gereksinim duyulduğunu ortaya koyan çalışmalar ışığında yapılacak bir planlama ile nitelikli bakım verilebilmesi için gereken hemşire sayısını belirlemektir. Hem hemşirelik işgücünün etkin kullanılması gerekliliği, hem de yaşlanan nüfus ve bunun paralelinde kronik hastalıklarda artış ve daha iyi sağlık hizmeti alma isteği, nitelikli hemşire işgücü gereksiniminin doğru belirlenmesini ve istihdamını artık zorunlu hale getirmiştir. Sonuç olarak, sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun olarak sunulabilmesi için gereken en temel bileşenlerden biri, doğru yapılmış sağlık insan gücü planlaması ve uygun çalışma koşullarının sağlanmasıdır. Nitelikli hemşirelik bakımı alma, en temel insan haklarından biri olan “sağlıklı olma” hakkının vazgeçilmez bir öğesidir. Hizmetin kalitesi, eğitimin kalitesinden ayrı düşünülemez.” ifadelerini kullandı.

Yılın Hemşiresi Seçilen İsimlere Plaket Takdim Edildi

Özverili ve disiplinli çalışmalarından dolayı “Yılın Hemşiresi” ödülüne layık görülen 3 hemşire, ödüllendirilerek takdir edildi. Birincilik ödülü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Ana Bilim Dalı hemşiresi İffet Hilal Kaya’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce tarafından takdim edildi. Kardiyoloji Enstitüsü hemşiresi Sevinç Karayel ikincilik ödülünü Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sait Mesut Doğan’ın elinden teslim aldı. Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı hemşiresi Eylem Toğlu’ya üçüncülük ödülünü, Prof. Dr. Sait Gönen takdim etti.


Dünyadaki hemşirelerin en büyük kuruluşu olan ICN (Uluslararası Hemşireler Konseyi) tarafından belirlenen ‘Hemşireler Herkes İçin Sağlık Hedefine Ulaşmada Öncü Bir Ses’ temalı panel gerçekleştirildi. Prof. Dr. Hatice Kaya’nın moderatörlüğünü yürüttüğü panelin ilk oturumunda, hemşirelik fakültesi akademisyenleri tarafından ‘Birey Aile ve Toplum Sağlığının Geliştirilmesinde Bir Güç Olarak Hemşire’, ‘Ruhsal Yaralar, İyileşme ve Hemşirelik’ ve ‘Kalp Sağlığını Korumada Hemşireler Öncü Bir Ses’ başlıkları altında sunumlar gerçekleştirildi.


Ney dinletisi ve İÜC Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin halk oyunları gösterilerinin ardından, etkinliğin ilk günü sona erdi.


Etkinlik 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde İÜC Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Prof. Dr. Perihan Velioğlu Amfisi’nde devam etti. Programın ikinci gününde gerçekleştirilen ‘Hemşirelik Öğrencileri Araştırmaları’ başlıklı panelde İÜC Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi öğrencileri sunumlar yaptılar. Tiyatro, resim sergisi, modern dans, halk oyunları gösterileri ve müzik dinletileri gibi kültürel ve sanatsal faaliyetlerle zenginleştirilen etkinliğin son gününde ise 18. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi’nde sunulan poster bildirileri sergilendi.


Haber: Ceylan Çakmak, Hasan Yaman