İtalyan Heyetten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Anlamlı Ziyaret

İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, Özel İtalyan Lisesi ve Türkiye’de faaliyet gösteren İtalyan şirketleri yetkililerinin de katılımlarıyla Covid-19’la başarılı bir mücadele örneği gösteren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne teşekkür ziyaretinde bulundu.

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini de Türkiye'nin bu salgında başka ülkelere kıyasla büyük bir başarı örneği gösterdiğini ifade etti. Manzini, bu başarıda Sağlık Bakanlığı’ nın, Bilim Kurulu’ nun ve Türk hükümetinin son yıllarda yaptığı sağlık yatırımlarının payının büyük olduğunu belirterek, şunları söyledi: "En büyük pay ise sağlık çalışanlarında. Türk sağlık çalışanları kendi canlarını hiçe sayarak vakalara yoğun bir şekilde tedavi protokolleri uyguladı. İspanyol gribini yaşamış olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin' sözünü bugün çok daha iyi anlıyorum.

Türkiye ile İtalya ortak kader paylaşıyor. İtalya’dan yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye’deki İtalyanlar bu süreçte her iki devlet tarafından koruma altına alındı. Türkiye, salgının ilk günlerinde İtalya’ya ciddi koruyucu tıbbi malzeme yardımında bulundu. Biz de kıymetli paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle Türk sağlık personeline şükranlarımızı sunma fırsatı bulduk.”


‘’Türk devleti sürecin başından bu yana İtalya’dan dostluk ve yardımlarını esirgemedi’’
Etkinlikte konuşan İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, "2020, ileride sosyal hayatta ve ekonomilerde birçok şeyin değiştiği bir yıl olarak anılacak. Covid-19, dünyanın dengelerini alt üst etti. Birçok can kaybı yaşandı. İtalya, salgının ilk görüldüğü ülkelerden biri oldu. Türk devleti sürecin başından bu yana İtalya’dan dostluk ve yardımlarını esirgemedi." dedi.


Türk sağlık çalışanlarının bu süreçte hep en ön safta yer aldıklarını belirten Sgarbi, "Canlarını ortaya koydular ve vakaların yeniden sağlığına kavuşması için gece gündüz ter döktüler. Bizler de, İtalya Cumhuriyet Bayramı’nın 74’üncü yıl dönümünden birkaç gün sonra kıymetli destekçilerimizle bu anlamlı ziyareti fakültenize düzenleme şansı bulduk. Fiziki olarak Türkiye’deki tüm sağlık çalışanlarına yemek vermemiz imkansız ancak bu özel günü Türkiye’deki tüm sağlık çalışanlarına armağan ediyoruz.” diye konuştu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sait Gönen; ‘’Sizleri evimiz olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. İtalya Türk konsolosluk ekibini ve İtalyan Ticaret Odası yetkililerini aramızda görmekten çok memnunum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin köklü tarihi, Osmanlı İmparatortuğu'nda ilk Modern Tıp Enstitüsü'nün kurulduğu 1827 yılına dayanmaktadır. O günden bu yana Cerrahpaşa, ulusal ve uluslararası düzeyde bilim ve tıp eğitimine katkıda bulunan öncü bir Tıp Okulu olmuştur. Ulu önderimiz Atatürk ve arkadaşları 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdular ve bu tarih bizler için çok önemli. Bu önemli tarihi Cumhuriyet Bayramı olarak kutluyoruz. İtalya'nın da Türkiye gibi derin bir tarihi var ve 1946'da Haziran ayının bu haftasında önemli bir halk oylamasından sonra İtalya'da Cumhuriyet kuruldu. Bu bağlamda, tüm İtalyanların Cumhuriyet Bayramı'nı sizin adınıza içtenlikle kutluyorum. Hepimizin bildiği gibi Covid-19 Pandemisi, 2019'un sonunda Çin'de tespit edildikten sonra tüm dünyaya yayıldı. 


Dünyadaki neredeyse tüm ülkeler pandeminin yıkıcı sonuçlarından etkilendi. İtalya, ilk ve en çok etkilenen ülkelerden biriydi ve hem hükümet hem de sağlık çalışanları, hastalığa karşı kahramanca mücadele etti. Aynısı, Türkiye'deki hükümet ve sağlık çalışanları için de geçerlidir. Her iki ülke de pandeminin en zor döneminin üstesinden başarıyla geldi. Ancak çok zor zamanlar geçirdik ve bu başarıyı en ön cephede Covid-19'a karşı savaşan sağlık çalışanlarımızın büyük gayretleriyle gerçekleştirdik. Kendi hayatları pahasına büyük fedakarlıklar yaptılar. Maalesef bazılarını kaybettik. Bu zor günlerde İtalya ve Türkiye birlikte hareket etti ve Covid-19 ile mücadeleyi kolaylaştırmak için işbirliği yaptı. Bu işbirliğinin bundan sonra da böyle devam edeceğini umuyorum ‘’ dedi.


‘’Bu ziyaret bizler için çok anlamlı ve değerli’’

Ziyarete konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın ;’’ Fakültemiz bu pandemi sürecinde oldukça aktif rol aldı ve yapılan çalışmalarla hem ulusal hem de uluslar arası basınında dikkatini çekti ve adından oldukça bahsettirdi. Bugün fakültemize yapmış olduğunuz bu anlamlı ziyaret hem bizler için hem de fakültemizde çalışan tüm sağlık çalışanlarımız için çok anlamlı ve değerli. Bu duyarlı davranışınız ve ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Bundan sonrada İtalya Devleti ve İtalyan sağlık sistemiyle olan ilişkilerimizi artarak devam ettireceğimizi ümit ediyorum’’ dedi.

İtalya Cumhuriyet Bayramı’nın 74’üncü yıl dönümünden hemen birkaç gün sonra gerçekleştirilen ziyaret sonrasında, Türkiye’de çalışan İtalyan şef Carlo Bernardini ve Claudio Chinali’nin elinden çıkan özel menü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görev yapan sağlık çalışanlarına ikram edildi. Ziyaret programı sosyal mesafe kuralları çerçevesinde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.


Haber: Ceylan ÇAKMAK