''Nöroanestezi ve Nöroyoğun Bakımda Güncel Konular'' Sempozyumu Gerçekleşti

Prof. Dr. Sadi Sun anısına her yıl düzenlenen , “Nöroanestezi ve Nöroyoğun Bakımda Güncel Konular“ temalı sempozyum bu yıl 08 Mart 2020 tarihinde Prof.Dr. Ekrem Kadri Unat Amfisinde gerçekleştirildi. Başkanlığını Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatiş Altıntaş’ın yaptığı, anestezi alanında çalışan bilim insanlarını bir araya getirmek ve güncel bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlenen sempozyuma katılımcıların ilgisi yoğun oldu. 


Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Prof.Dr.Fatiş Altıntaş; ’’ Bugün özel ve anlam yüklü bir gün. Bu özel günde aramızda, Türkiye'de Nöroanestezi ve Nöroyoğun Bakım konusunda ilk adımları atan ve gelişmesinde çok önemli emekleri olan kıymetli hocalarımız bulunuyor.Kendilerini saygıyla selamlıyorum. 

Nöroanestezi ve Nöroyoğun Bakım bilim alanında Cerrahpaşa Ekolü'nün oluşmasını sağlayan hocamız Prof. Dr. Mois Bahar'a buradan saygı ve selamlarımızı gönderiyorum. Evet! Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Mesleğini özveriyle maddi ve manevi zorluklar içinde icra ederken, şiddet ve baskı sonucu yaşamını yitiren, öldürülen sağlık emekçilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.Sağlık emekçileri olarak, daha hakkaniyetli mesleki özlük haklarına ve daha iyi çalışma koşullarına ulaşmak umudu ve gayreti içinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günümüzü kutluyorum''dedi.


Sempozyumunda konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen; Prof. Dr. Sadi Sun Türkiye’de modern anlamda anestezinin kurucusu ve ayrıca ilk Türk Anestezi uzmanıdır. Hocamızın anısını yaşatmak ve kendisi bir bilimsel sempozyumda anmak oldukça anlamlı. Bu günün bir diğer anlamı da ‘’8 Mart Kadınlar Günü’’ ben bu vesile ile başta Türk kadınları olmak üzere, çalışan, üreten, tüm emekçi kadınlarımızın  kadınlar gününü kutluyorum ve başarılı bir sempozyum diliyorum’’ dedi.


Açılış konuşmalarının ardından geçilen bilimsel programın ilk oturumunda Prof.Dr.Fikret Kutlu Dünyada ve Türkiye’de Anestezinin Gelişimi, Prof.Dr. Ercüment Yentür Türkiye’de Nöroanestezi ve Nöroyoğun Bakım Tarihi , Prof.Dr. Murat Hancı ise Beyin Cerrahı Bakış Açısıyla Nöroanestezi ve Nöroyoğun Bakım konulu sunumlar yaptılar. Sempozyumun ikinci oturumunda ise; Prof.Dr.Hatice Türe Nöromonitörizasyon, Prof.Dr.Civan Işlak Nörogörüntüleme, Prof.Dr.Yusuf Tunalı Kraniyotomilerde Anestezi ve Yoğun Bakım Özellikleri, Prof.Dr.Özlem Korkmaz Dilmen Uyanık Kraniyotomilerde Anestezi Özellikleri, Prof.Dr.Eren Fatma Akçıl Subaraknoid Kanamalarda Anestezi ve Yoğun Bakım, Prof.Dr.Çiğdem Akyol Beyoğlu ise Girişimsel Nöroradyolojide Anestezi Özellikleri konulu sunumlar gerçekleştirdiler.


Sempozyum kapanış oturumunda ise Prof.Dr.Ercüment Yentür Kafa Travmalarında Yoğun Bakım, Prof.Dr. Yalım Dikmen KİB Artmış Hastada Mekanik Ventilasyon, Prof.Dr.Oktay Demirkıran Nöroyoğun Bakımda Beslenme, Prof.Dr. Tuğhan Utku Beyin Ölümü ve Donör Bakımı konulu sunumlar gerçekleştirdiler. Kapanış oturumunun ardından sempozyum sona erdi.


Haber -Fotoğraf :Ceylan Çakmak- Şule Cuyar
Galeri